Akarsu Nedir Vikipedi

En küçük dereden ana ırmağa kadar, belirli bir yatak içinde ve eğim boyunca sürekli ya da dönemli olarak akan sular için kullanılan genel terim.

Yağmur olarak yeryüzüne düsen su üç yoldan dağılır. Bir bölümü günesin e rüzgârın etkisi ile buharlaşarak, atmosfere geri döner. Bir bölümü birleşerek dereleri ya da çayları oluşturur. Geri kalanı da toprağın altına sızar. Sızan suların büyük bir bölümü sonradan kaynaklar halinde yeniden toprağın üstüne çıkarak akarsulara karışır. Hiç yağmur yağmayan mevsimlerde bile akarsuların akmasını sağlayan iste bu kaynak sularıdır. Eriyen kar ve buzullar da akarsuların beslenmesinde önemli rol oynar.

Böylece oluşa dereler birleşerek ırmak denen büyük akarsuları oluşturur. Bir akarsuya çığırı (yolu) boyunca katılan bu dere ve çaylara da o akarsuyun kolları denir. Bir akarsu, ve kollarının beslendiği, daha doğrusu sularını topladığı alan o akarsuyun akaçlama havzası ya da kısaca havzasıdır. Ayni uzunluktaki iki ırmaktan birinin havzası çok geniş, öbürününki daha dar olabilir. Eskiçağlardan bu yana insanlara içme suyu sağlayan ve balık gibi değerli bir besin sunan akarsular, sonradan tekne yapımının öğrenilmesiyle ucuz ve kolay bir ulaşım yolu olmuştur.

Nil ve ren ırmakları yüzyıllardır ticaretin ana damarlarıdır. Özellikle dağlık yörelerdeki akarsu vadileri karayolları ve demiryolları için en elverişli geçitlerdir. Ayrıca akarsular, geçtikleri yerlerde kayaları oyarak değerli maden damarlarının ve yataklarının ortaya çıkmasına yardımcı olur. Akarsuların taşıdığı alüvyonlarla zenginlesen taşkın ovaları verimli tarım alanlarıdır. Üstelik hem ekinleri sulamak, hem de elektrik enerjisi üretmek için çoğu kez barajlar yardımıyla akarsulardan yararlanılır.

2. baraj akısını denetim altına almak amacıyla bir akarsuyun önüne yapılan sete baraj denir. Barajların sulama, taşkınları önleme, kentlere su sağlama, elektrik üretme gibi çok çeşitli yararları vardır. Yeri doğru seçilmiş bir baraj, ırmağın geçtiği bütün bölgeyi geliştirebilir. Barajın ardında yeterli su toplanınca geniş alanlar sulanarak verimli hale getirilebilir. Irmağın suyunun çok fazla olduğu dönemlerde, baraj gölünde su tutularak, ırmağın aşağı kesimlerinde düzenli bir akis sağlanır, taşkınlar önlenir ve zamanla bataklıklar kurutulur. Daha binlerce yıl önce mısır’ da Nil ırmağı ve basil’ de Dicle ırmağı boyunca sulama amaçlı barajlar yapılmıştı.

Elektrik enerjisi üretiminde de barajlardan yararlanılır. Aşağı akabileceği yüksek bir yerde toplanmış olan su bir enerji kaynağıdır. Yüksekten aşağı akan su, bir su çarkını ya da onun günümüzdeki gelişmiş türü olan bir su türbinini döndürmek için kullanılır. Su türbinine bağlı olan bir üreteç (jeneratör) aracılığıyla elektrik elde edilir. Barajların bir başka yararı, ırmağın barajın gerisinde kalan kesimlerinin derinleşmesi ve dolayısıyla ırmağın yukarı çığırında akısın yavaşlamasıdır. Artan derinlik ve daha yavaş akis, ırmağın daha önce ulaşıma elverişli olmayan kimi yerlerinde ulaşım olanağı sağlar. Ayrıca, baraj gölleri balık yetiştirmek için de kullanılabilir. 3. Türkiye’ deki akarsular Türkiye’ Nil coğrafi konumu, çok değişik bölgelerdeki denizlere ve kapalı havzalara dağılan çok karmaşık bir akarsu ağı yaratırReaders Comments (10)

 1. ÇOK KISA O YANINDAKİ RESMİ BENCE KALDIRIN !!!!

 2. az olabilir ama genede yazıyor ya yazmasayıdı ne olacaktı bi düşünsene

 3. katılıyom meriç bazı konularda güzel ama bu konuda (berbat) yani edanın dediiği gibi çooooh saçma

 4. hayatımı kurtardı bu tşk 🙂 🙂 🙂

 5. tşk ya harbi süper oldu 🙂 😛 🙂

 6. ne kısası yaa hem uzun hem guzel

 7. Çok güzeldi fakat daha kısa olabilirdi

 8. Rüveyda Ayvaz 26 Aralık 2013 @ 18:16

  çok güzeldi fakat kısa olması daha iyi olabilirdi.Ama genelde TEŞEKKÜRLER!…

 9. sağolun ya çok yardımcı oldunuz 😀 😛

 10. SAĞOLUN 😀

Yorum Yapın