DOLAR: 2.93 TL
EURO: 3.30 TL

Fotoğrafçılık Sanatı Nedir Vikipedi

28 Kasım 2011
1.090 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar


Fotoğrafçılık Sanatı: XIX. yy’ın ikinci yarısından sonraki teknik gelişmeler, fotoğrafçılığa sanatsal bir nitelik kazandırdı. Birçok sanatçı ve bilim adamının katkısıyla çok ayrıntılı bir fotoğraf tekniği oluşturuldu, öteden beri bir anlatım aracı olması, olayları tam bir nesnellikle saptayabilmesi ve sanatçının kişisel yorum anlayışı ile dünya görüşünün buna katılması fotoğrafçılığa sanatsal ve öznel bir nitelik ekledi.

Özellikle çağımızda fotoğrafın grafik boyutlar içinde değerlendirilip yorumlanması reklam fotoğrafçılığında bir aşamayı sağladığı kadar günümüz resim ve grafik sanatlarına da yeni eğilimler ve olanaklar getirdi. 1920 yıllarından sonra gelişen sanat fotoğrafçılığında Laure Albin-Guillot, Man Ray, Brassai Andre Ker-tesz, Eli Lotar, Rene Zuber, Daniel Maselet Makoly-Nagl, Steichen, Yusuf Karsh, Andre Kertesz’in katkıları anılmalıdır. Günümüz röportaj türünde Cartier Bresson, Robert Doisnau moda dalında Seeberger kardeşler, Guy Bourdin, reklam fotoğrafçılığında Meerson, Lorelle, P. Jo-han ün kazandı. Türkiye’de ilk fotoğraf sergisi Ankara Gazi Eğitim Enstitüsünde 1932 yılında açıldı, ilk fotoğraf öğretimi de bu kuruluşun resim bölümünde başladı (1937).

1947 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulunda fotoğraf dersleri, 1962’de de Güzel Sanatlar Akademisi’nde fotoğraf atölyesi kuruldu. Son yıllarda fotoğrafçılık konusunda birçok yayınlar, fotoğraf kulüpleri, sergiler, dia gösterileri ve çok sayıda amatör sanatçının çabasıyla sanat fotoğrafçılığında büyük bir ilgi ve canlılık görüldü. Şinasi Barutçu, Baha Gelenbevi, Ara Güler, Şakir Eczacıbaşı, Gültekin Çizgen, Fikret Otyam, Ersin Alok, Sami Güner, Güler Ertan, Selmin Başak, Mehmet Bayhan, Isa Çelik, bu konuda etkinlik gösteren fotoğrafçılarımız arasında sayılmalıdır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. cem erdinç diyor ki:

  sagolun arkadaşlar çok işime yaradı tsk

 2. meryem diyor ki:

  bu çok uzundu ama bilgi alındım tşk ederim bana yardımcı aldunuz sağolun öğretmen bana 100 verdi ….

 3. musa akgül diyor ki:

  fotarflar hakında bilgi cok işime yaradı

 4. aedfghgftghn diyor ki:

  güzelmiş

 5. elazığlı havva diyor ki:

  gzel ama baya uzun saglun

 6. hazal seven diyor ki:

  la ba bakın bu hiç ayrıntılı dil az daha ayrıntılı olabilir di yani şımarman ayrıntılı yapin gavurluk yapman

 7. hakan diyor ki:

  çok sağolun tşk

Yorum Yaz


Yukarı Çık