Flüt Nedir? Flüt Nasıl Çalınır? Video Dersleri Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Bu Makalemizde sizlere flüt nedir ve nasıl çalındığına dair bilgiler vermeye çalışacağız. İlk Önce flüt’ün tanımına ve tarihçesine değinelim. Flüt dersleri ile ilgili videolu anlatım ise yazının sonudan verilmiştir.

Flüt nedir?

Flüt, üflemeli bir çalgıdır. Orkestrada yer alan flüt en eski müzik aletlerinden biridir. Eski Yunanlılar flütü tanrıların yarattığına inanırlar, gösterilerde, düğünlerde, adak günlerinde ve cenaze törenlerinde flüt çalarlardı.

insanlık tarihinin en eski çalgılarından biri olan flütün başlıca türleri şunlardır; gagalı flüt, alto flüt, küçük flüt, kısık flüt, pan flüt, alto flüt, tatlı flüt.

Bunlar arasında kısık flüt ve alto flüt yalnız boyutları bakımından değişik biçimdedirler. Flüt tahtadan, gümüşten ya da başka bir metalden yapılmış üzeri delikli, silindir biçiminde bir borudur.

Ağızla üflenerek ve üzerindeki delikler parmaklarla kapatılıp açılarak çalınır. Flütün ağıza yatay ya da dik tutularak çalman türleri vardır.

Ağıza dik tutularak çalman flütlere üflenen hava, borunun üstkenarına yönelir. Dik flütlerdeki delikler seslerin yüksekliğini değiştirmeye yarar. Avrupalı besteciler XVIII. yüzyılın ortalarında Johann Sebas-tian Bach dönemine kadar bu flütü (tatlı flüt) yeğlemişlerdir.

Nasıl bugün, flüt denince aklımıza ağıza yatay tutularak çalınan flüt geliyorsa, o dönemde de bestecilerin bestelerinin uygulanmasında flüt çalınması gerektiğinde ağıza dik tutularak çalman flüt akla gelirdi. Ağıza yatay tutularak çalınan flüt için ilk kez, Jean Baptiste Lulli’nin 1681 yılında bir beste yaptığı sanılmaktadır.

Daha sonra bu tür, yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uygulayıcılar bu flütün üzerinde birçok değişiklikler yaparak daha da geliştirmişlerdir. Jacques Hotte-terre baş, gövde ve ağız olarak bir birinden ayrılıp tekrar takılabilecek biçimde üç bölüme ayırmıştır. Prusya Kralı Frederik Il’nin de öğretmeni olan ünlü flütçü Joachim Quartz ise birkaç anahtar eklemiştir.

Alman flütçüsü Theobald Böhm 1840 yılında flütün üzerindeki deliklerin bir birbirlerine uzaklıklarını ve anahtarları inceleyip entonasyon sorununu matematiksel olarak çözerek bu flütü en üst düzeye ulaştırmıştır. Flüt Jan Anderson ile pop müziğine de girmiştir.

Ama flütü bir hafif müzik orkestrasında 1970 yıllarında ilk kez Beatles’lar kullanmışlardır. Nitekim ünlü “You’ve got to hide your love away” şarkısının sonunda bir flüt sol, yer alır. XVIII. yüzyıl ortasına kadar kul lanılan tatlı flüt, yüzyılımızı! başlarında bir ingiliz kolek siyoncusu tarafından yeniden or taya çıkarılmıştır, ingiliz flüti olarak da bilinen tatlı flüt Avrupa’da birçok konservatuvard; öğretim konusu olmaktadır. Hol landalı Frans Brüggen tatlı flütün en usta çalıcılarından biridir.

Latin Amerika ülkelerinde ve kimi ilkel toplumlarda pan adı verilen flüt kullanılır.

Pan flüt: değişik uzunluklardaki kamış boruların üst üste gelmesinder, oluşur, istenilen ses perdesini elde etmek için bu borulardar birine üflenir. Kamış boruların her biri ayrı bir nota sesi verir.

Gagalı flütlerde, üflendiğinde hava oluşturan bir kanal bulunur. Bu nedenle çahcının üflediği havaya yön ve hız ayarı vermesi gerekmez. Gagalı flütler tahtadan yapılır, ağız delikleri koni biçimindedir.

Ağız deliğinden başka sekiz deliği vardır. Gagalı flütlerin ses genişliği sekiz oktavdır. En ünlü flüt çahcıları arasında Joachim Quatz, Friedrich Kuhlau, Paul Taffanel, Jean-Pierre Ram-pal, Severino Gazzeloni, James Galwag, sayılabilir, ilk Türk flüt çalıcısıysa Saffet Beydir.

Flüt Çalma Dersleri Videoları
[ultimate_video 22 /]
“Flüt Nedir? Flüt Nasıl Çalınır? Video Dersleri Vikipedi” için 48 cevap               

  1. Merhaba. Sayfanız çok güzel. Vermiş olduğunuz videolar sayesinde az çok flüt çalmayı öğrendim. İlk önce blok flüt ile çalmaya çalışıyorum. Blok flüt çalmayı öğrenince yan flüt çalmak istiyorum. Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler.

  2. Blok flütü hiç çalamıyordum. Fakat bu siteyi bulunca neredeyse tamamen öğrendim. Teşekkürler.

  3. Ben do re mi fa sol la si do y uçalıyorum ama şarkıçalamıyorum

  4. bende öğrenmweye çalıoşıcamm sıkılınca çalarım :D

  5. ben fülüt ne oldugunu bilmek istiyorum.

  6. bilmiyordum çalmasını öğrendim

  7. ben sizin videolarınızı çok beğendim bilmeyen kişiler fülüt çalamıyorsa videoyu izleyin öğrenin

  8. çok güzel videolarınız

  9. mükemmel !

  10. benim müzik sınavım vardı flüt çalmayı bilmiyodum sizin sayenizde öğrendim sağolun

  11. mükemmel vidyolar

  12. ama biz flüt aeıyoruz siz bize başka bir şey gönderiyorsun hemde odanız dağınık

  13. videolar güzel öğreniyorsunuz.

  14. sayfanız çok güzel video sayesinde çabucak flüt çalmayı öğrendim teşekkürler

  15. Güzel bir açıklama olmuş..

  16. ben de yavaş yavaş çalmayı öğreniyorum. inşallah bende fülüt çalmayı öğrenler gibi çalarım sizin verdiğiniz video lar için çok teşekkürler…

  17. bu video lara bakınca ben de biraz öğrendim. bu videoları yapan kişilere çok teşekkür ederim.

  18. neden yazdığım çıkmıyor

  19. beni biliyorsunuz. ben artık blok fülütü pek çok çalmıyorum.onun yerine melodika fülüt çalıyorum. onun notaları:fa4,sol5,la6,si7,do1,re2,mi3,fa4sol5,la6,si7do1,re2,mi3,fa4,sol5 aynı rakamları aynı sayıları yazdığıma bakmayın arkadaşlar.çünkü hepsi farklı sesler çıkartıyor. sizinde bu fülütü denemenizi isterim.

  20. ya ben hiç video göri flüt çalmayı bilmiyorum nolursunuz öğretin

  21. ya ne olur söyleyin ben videoyu bulamıyorum . flüt çalamıyorum ama çalmak çok istiyorum

  22. vermiş olduğunuz vdeoları ben bulamadım nerede acaba birisi söyleyebilirmi

  23. bence fülüt çalmayı burdan öğrene bilirler. ben fülüt çalmayı sınıftan öğrendim. çok iyi yapmışlar hem fülüt çalmayı bilmeyenler burdan kolaylıkla öğrene bilirler. ben sınıfta yağ tatarımı öğrendim. ben çok ama çok beğendim. bunu yazan bence gecesini harcamıştır. bana göre birşey. süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

  24. bence ben flüt çalmayı asla beceremem beceremiyorumda

  25. flüt çalmak çoook zor ya

  26. bence 23ekim 18.21

  27. yarın sözlü olacağız.çok zor yardııııııııııımmmmmmmm lütfen :(

  28. SAYFAN ÇOK GÜZELMİŞ BÜTÜN VİDYOLARINI İZLEDİM ÇOOOOOOOOOOOOOOOOOOOK GÜZELMİŞ

  29. ARKADAŞLARIMLA BU SAYFADAN ÖDEVLERİMİ YAPTIM

  30. tam olarak istediğm bilgi yok

  31. ben yenibaşlıyorum öğrenmek istiyorum

  32. bizimde sözlü var napacak bilmiyor

  33. ben flüt çalmasınıbilmiyorum nasıl öğrenebilirim

  34. süper

  35. flüt çalamıyorum off ne yapıcam ya 02.01.2013 çalmam gerek bugün yaa arkadaşlar ben bunu hiç anlamıyorum off patlıycam …….

  36. bence çoooooooooooookkkkkkkkkkk basit çalabiliyorumda üstelik =)

  37. süper bir site ben çok beğendim

  38. ben zaten çalmayı çok iyi biliyorum 25 e yakın parça inanmak istemeuyenler facede enes özaras yazıp beni bulsunlar

  39. çok beğendim ama işime yaramadı

  40. istediğimi bulamıyorum lütfen yardım edin

  41. flüt çalmak istiyorum ne yapmalıyım

  42. yahu ben flüt çalmayı biliyom da yenice yollarının notalarını bulamıyom hangi site yaaaaaaaa………..?

  43. Ben cok beğendim

  44. küçük kurbağanın sonunu çalamıyorum

  45. herkes bir fülüt almalıdır çünkü fülüt bir beyine girer

  46. bu bilgi çok iyi sınavdan 100 almamda parmağı var kim yazdıysa minnettarım teşekkürler ……………………………………………

  47. ben çok iyi anladım çok güzel bişey ayrıca çok iyi anlatıyor bide çok iyi anladım açıkçana anlatıyor fülüdün deteylarını oka,iyi anladım ilki buraya girmişim

  48. kamaştırdın

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın