Benjamin Franklin Kimdir (Hayatı) Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Benjamin Franklin (1706-1790), ABD’li fizikçi, düşünür ve siyaset adamı. On yaşındayken okulu bırakmak zorunda kalarak, kardeşi James’in yanına çırak olarak girdi ve basım işinde çalışmaya başladı. Daha sonra bu işlen ayrıldı ve Phila-delphia’ya gitti (1723), burada 6 yıl bir çok basımevinde çalıştı. 1729’da kendi adına basımcılığa atılarak Pennsylvania Gazette’i çıkarmaya başladı. Franklin’in, 1727’de bir dernek olarak kurduğu felsefe tartışmaları grubu, 1744’de Amerikan Felsefe ( miyeti’ne dönüştü. Bilimle dı çok ilgilenmek isteyen Franklin, 1748’de basım işlerine çekildi.

1751’de fizikte bir a rim niteliği taşıyan tek akı elektrik kuramını yayımlayı uluslararası çapta bir bilim a mı olduğunu gösterdi. Yıldırır elektrikten oluştuğunu ve ek rik şarjlarının bir demir çubı toplanabileceğini kanıtlar için, bir fırtına sırasında b. bir uçurtma ile gerçekleştirc deney, paratonerin bulunma; yol açtı. 1751’den sonra kok lerde yerleşme ve mülk dağı’, üzerinde yaptığı araştırmak bir uzantısı olarak, 1757 Pennsylvania temsilcisi sıfa; la ingiltere’ye gitti.

1762 döndü, iki yıl sonra ingiltere yeniden gittiği sırada patla) Amerikan Devrimi nedeni) ancak 1775’de Philadelphia geri dönebildi ve bağımsızla sağlanması yolunda çabalar h cadı. Kendisinin de üyesi bulı duğu beş kişilik kurulun haz ladığı Bağımsızlık Bildiriş: Kongre, 1776 Temmuz’unda k bul etti. Franklin, destek s; lamak umuduyla Fransa’ya gı ve orada bir ulusal kahrarr. gibi karşılandı. Ertesi yıl XV Louis’nin Britanya’ya ka: açtığı savaş sonucu Amerika’n bağımsızlığı kazanılmış oluy: du. Franklin, Amerika Baki göreviyle Paris’te kaldı. 1785’ı Amerika’ya dönen Franklı Pennsylvania Yürütme Ko seyi’nin başkanlığı görevi: çağrıldı ve üç yıl bu göre üstlendi. 1787’de Federal Anav sa Konvansiyonuna katıldı. S; yıllarını yazıları ve deneme! riyle, yararlı toplumsal girişir leri destekleme çabalarır ayırdı.

Büyük Ansiklopedi


“Benjamin Franklin Kimdir (Hayatı) Vikipedi” için 6 cevap

 1. feza dedi ki:

  çok güzel

 2. sade öztürk dedi ki:

  çok behendim harika

 3. ergin ay dedi ki:

  çok behendem

 4. ıutty, dedi ki:

  benim işime yaradı

 5. yusuf dedi ki:

  güzel degilmiş

 6. ahmetcan dedi ki:

  hiç güzel değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.