Atatürkçülüğün Amaçları Nelerdir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürkçülük Amaçları Türk milletinin ihtiyaçlarından doğan, toplum hayatına yön veren gerçekçi ve millî bir sistemdir.İlerlemeye ve yenileşmeye açıktır.Atatürkçülük, çağdaş uygarlık seviyesine ulaşmadır. Atatürkçülük, Türk toplumuna uygun sosyal ve siyasî kurumlar kurarak modern toplum olma demektir.Atatürk‘ün “her ilerlemenin ve kurtuluşun anası hürriyettir” sözü bunu çok güzel açıklar.Dünyadaki milletlerin mutluluğu birbirlerinin haklarına saygılı olmaları ile mümkündür.Dünya barışı ancak bu şekilde korunur

Atatürkçülük Amaçları Atatürkçülüğün temelinde millî kültür vardır.Millî kültür, millî bir dünya görüşü olmasına rağmen evrensel özellikler de taşır. Atatürk’ün yapmış olduğu kurtuluş mücadelesi mazlum milletlerin kurtuluş ümidi olmuştur. Hiçbir milleti sömürmeyi ve bağımsızlığını ortadan kaldırmayı amaçlamamıştır.Tüm insanlığın barış ve huzur içinde yaşamasını hedeflemiştir.Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile birlikte diğer sömürge milletler de Atatürk’ün önderliğinde verilen Türk bağımsızlık savaşını örnek almışlardır.

Atatürkçülüğü oluşturan ilkeler, birbirini tamamlayan bütünün parçaları gibidir.ACumhuriyetçilik, milliyetçilik, ve halkçılık birbirinden ayrı düşünülemez. Cumhuriyetçilik ilkesi, Atatürk’ün devlet anlayışının temellerinden birini oluşturan millî egemenlik ilkesinin doğal bir sonucudur. Atatürk milliyetçiliği, hürriyet ve insan şahsiyetine değer veren eşitlik fikrine dayanır. Halkçılık ise milliyetçilik fikrinin bir sonucu olarak bütün fertlerin eşit hak, yetki ve sorumluluklara sahip olmasını öngörür.Ayrı ayrı ele alınırlarsa tam olarak anlaşılmazlar. Lâiklik, modern toplum düzeninin oluşmasını sağlayan en önemli ilkedir.İnkılâpçılık bunların toplumda yaygınlaştırılıp kökleşmesini sağlar.

Çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmayı amaçlayan Atatürkçü Düşünce Sistemi, akılcı ve bilimcidir. Ülke bütünlüğünün korunması için millî birlik ve beraberliğe önem verir.İnsan hak ve hürriyetlerine saygılıdır.


“Atatürkçülüğün Amaçları Nelerdir Vikipedi” için 36 cevap

 1. leyla dedi ki:

  be size katılıyorum ödevlerime yarımcı olamadı

 2. esra dedi ki:

  bence görüntüleri de olmalıydı offffffffffffffffffffffffffff ya offffffffffffffffff ödev yapıyoruz anlamıyoruz***************************

 3. __s__m__o__n__ dedi ki:

  bune yha hem çok uzun hemde yanlış __!!!

 4. güler özmen dedi ki:

  merhaba sizinlen tanışalım

 5. Anonim dedi ki:

  uzun

 6. muyıkkk dedi ki:

  daha kısa olmalıydı

 7. sinem_aynur dedi ki:

  LAN OĞLUM BU DEĞİL TMM AMACI VAR HEDEFİ NERDE ACABA HEE

 8. elif dedi ki:

  kısa ve öz lutfen

 9. qartal dedi ki:

  istediğm bu deil maddeler halinde olmalıydı

 10. naber dedi ki:

  iyide bebeğim bunlar amaçları değil ki zekiler …

 11. sinan dedi ki:

  lan çok konuşmayan yazın yazacağınızı…

 12. eswdtş dedi ki:

  katılıyorum sana daha kısa olmalıydı :(

 13. ayşe dedi ki:

  cok uzun ya nası ezberleycem

 14. ada sarıbaş dedi ki:

  bu sitede benim aradığım yok düzgün sonuç çıkarsanıza

 15. shakira dedi ki:

  daha kısası varmı acaba

 16. osman dedi ki:

  tam anlatmıyor

 17. eyyyyyyyyy dedi ki:

  dahaaaa kısa olsa olmazmıydıııııııııııı

 18. simay dedi ki:

  ahahahah :DDD madde madde olsaydı keşke :D

 19. MostanaRosetti dedi ki:

  bnce hiç yoktan inkilapçiyi kndırrm saolun yıne de :D işime yrr

 20. Eda dedi ki:

  Hiçbir aradığımı doğru bulamıyorum

 21. nilay dedi ki:

  güzelmiş ama canımmm

 22. anonim2 dedi ki:

  bu çok uzun ve amaçaları tam olarak belirtilmemiş aradığım tam olarak bu değildi..

 23. OLmBaqqiT.`` dedi ki:

  ´´Lan Bunun ÖRnekLeri yoK mu ? :D

 24. ece dedi ki:

  ya bunu yazdıklarına şükredin :D

 25. salıha dedi ki:

  benim aradaıgım burda hıc bir yerde yok aradım sıf burda var be bus sıteden yapıyorum bu gıbı ödevleri :D

 26. bahar dedi ki:

  offfffffff istediğim buda değil

 27. sibel dedi ki:

  of çok zor

 28. irem dedi ki:

  slm ben sie aşık oldum galiba tatlim???????????????????????????????????????**

 29. selma dedi ki:

  bravvvvvvvvvvvvvvo yani yapacagın bu muydu.

 30. barış dedi ki:

  TEŞEKKÜR EDERİM DAYAK YEMEKTEN KURTULAMADIM SAĞOLUNBE

 31. barış dedi ki:

  Atatürkçülük Amaçları Atatürkçülüğün temelinde millî kültür vardır.Millî kültür, millî bir dünya görüşü olmasına rağmen evrensel özellikler de taşır. Atatürk’ün yapmış olduğu kurtuluş mücadelesi mazlum milletlerin kurtuluş ümidi olmuştur. Hiçbir milleti sömürmeyi ve bağımsızlığını ortadan kaldırmayı amaçlamamıştır.Tüm insanlığın barış ve huzur içinde yaşamasını hedeflemiştir.Atatürk’ün başlattığı bağımsızlık mücadelesi ile birlikte diğer sömürge milletler de Atatürk’ün önderliğinde verilen Türk bağımsızlık savaşını örnek almışlardır.
  Atatürkçülüğü oluşturan ilkeler, birbirini tamamlayan bütünün parçaları gibidir.ACumhuriyetçilik, milliyetçilik, ve halkçılık birbirinden ayrı düşünülemez. Cumhuriyetçilik ilkesi, Atatürk’ün devlet anlayışının temellerinden birini oluşturan millî egemenlik ilkesinin doğal bir sonucudur. Atatürk milliyetçiliği, hürriyet ve insan şahsiyetine değer veren eşitlik fikrine dayanır. Halkçılık ise milliyetçilik fikrinin bir sonucu olarak bütün fertlerin eşit hak, yetki ve sorumluluklara sahip olmasını öngörür.Ayrı ayrı ele alınırlarsa tam olarak anlaşılmazlar. Lâiklik, modern toplum düzeninin oluşmasını sağlayan en önemli ilkedir.İnkılâpçılık bunların toplumda yaygınlaştırılıp kökleşmesini sağlar.
  Çağdaş medeniyet düzeyine ulaşmayı amaçlayan Atatürkçü Düşünce Sistemi, akılcı ve bilimcidir. Ülke bütünlüğünün korunması için millî birlik ve beraberliğe önem verir.İnsan hak ve hürriyetlerine saygılıdır.

 32. anormal dedi ki:

  aradığım bu deili çok uzunnn

 33. misafir dedi ki:

  katılıyorum bende bunu istemedim

 34. Anonim dedi ki:

  benin isrediğim bu değilki

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.