Ağustos Böceği Nedir Özellikleri Nelerdir

 • 28 Kasım 2011
 • 8.197 kez görüntülendi.

Ağustos Böceği Nerelerde Yaşar: Sıcak bölgelerde özellikle Akdeniz ve Ege bölgesinin bağlık, zeytinlik alanlarında. Özellikleri : 3-5 cm boyunda tombul yapılı böcekler. Yalnız erkekleri öter. Ömrü: Türkiye’dekiler 4 yıl, Amerika’daki bir çeşidi ise 17 yıl yaşar. Hayatlarının çoğu Toprak altında “NİMF” halinde geçer. Erginler, yaz mevsiminde eşleştikten sonra ölür. Çeşitleri: Çok çeşitleri olup, her türün kendine has ötüşü vardır.

Homojen kanatlılar (Hemoptera) takımından Cicadidae familyasına bağlı böcekler. Yaz mevsiminin tiz sesli çalgıcısı Ağustos Böceği görülmese de sesinden tanınır. Yaz günlerini çalgı çalmakla geçirip, kışın karıncadan yiyecek dilenme hikayesini hemen hemen herkes işitmiştir. Ağustos Böceğinin gerçek hayatını bilenler, bu hikayede onun haksızlığa uğradığını anlarlar. Çünkü; ergin ağustosböcekleri yaz sonuna doğru çiftleştikten sonra ölürler. Bu yüzden yiyecek biriktirmek gibi bir endişeleri yoktur.

Dişi Ağustos Böceği, uzantılı yumurtlama borusuyla yumurtalarını Ağaçların genç sürgün yarıklarının içine bırakır. Bunlardan altı hafta sonra “NİMF” adı verilen ve erginlere benzemeyen yavrular çıkar. Danaburnuna benzeyen bu yavrular, kazıcı ön ayaklarıyla toprağı kazarak Altına gizlenirler.

Toprak altında galeriler kazarak Ağaç köklerini bulur ve öz Suyu emerek beslenirler. Yıllarca toprak altında kaldıktan sonra erginleşmek için topraktan çıkar, ağaç gövdelerine tırmanırlar. Amerika’da yaşayan bir türün (Tibicana septendecium) nimfaları 17 yıl sonra topraktan çıkar. Türkiye’de yaşayanlar ise 4 yıl toprak altında kalırlar.

Ağaç gövdesine tırmanan nimfalar kısa bir süre sonra sırtlarındaki çatlaktan örtülerini terk ederek iki çift kanatlı olarak çıkarlar. Kısa zamanda 3-5 cm boyuna ulaşarak erginleşirler.

Başlarında iri iki petek gözden başka alınlarında üç tane de küçük nokta göz vardır. Antenleri kısa ve sert kıl gibidir. Ön kanatları, arka kanatlardan daha uzun yapılıdır. Çoğu arka bacaklarının yardımıyla sıçrayarak hızla havalanırlar. Gündüzleri yaprak aralarında gizlenirler. Hortumlarını ağaç filizlerine batırıp özlerini içerler. Özellikle söğüt sürgünlerinin özsuyunu emerler.

Erkek Ağustos böceklerinin karınlarının altı sağlı sollu gergin bir zarla örtülüdür. Bunlar bir çift ses çıkarma organıdır. Kas yardımıyla bu zarları titreterek ses çıkarırlar. Dişilerinde ses çıkarma organı yoktur. Eş aramak için öten erkeklerin çıkardıkları bu ses çoğu zaman hayatlarına mal olur. Sesi duyan serçe ve diğer kuşlar, sesin geldiği noktaya hızla inerek Ağustos Böceğinin kanatlarını koparıp besili vücutlarını yerler. Amerikan yerlileri de Ağustos Böceklerini kızartarak yerler.

Ağustosböceklerinin memleketimizdeki en önemli zararlı türü Asma Ağustos Böceği (Hloropsalta viridissima)dir. Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bağlara çok önemli zararlar verirler. Çok çeşitleri olup, her türün kendine has bir ötüşü vardır.

Eğer mini mini Ağustos Böceğinin boyu, insanların ses çıkarmak için kullandığı araçlar kadar büyütülmüş olsa, yapılan ince hesaplara göre, çıkaracağı sesle Camlar kırılır, duvarlar yıkılırdı.

Ağustos Böceğinin Mükemmel Özellikleri Video İzleyin.

please install flash
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 32 YORUM
 1. Anonim dedi ki:

  Allah ne yaa

 2. Saim gider dedi ki:

  Mrb.lar cırcır böceği Hk.da yorumlarınızı okudum.uygulanabilir ve etkin susturma yöntemi hakkında
  Kimse tedbir yazmamış.
  Öğle uykumu zehir eden bu gürültüyü önleyici önerilerinizi (ciddi) bekliyorum.teşekkür ederim.

 3. nergül kirman agrali dedi ki:

  Ben seslerinden çok rahatsız oluyorum pencereleri kapatıyorum başım ağrıyor

 4. nergül kirman agrali dedi ki:

  Agustos böceğinin sesonden nefret ediyorum başım ağrıyor pencereleri kapatıyorum
  Çıkardıkları ses ayrı bir işkence

 5. ANaSTaSSiA dedi ki:

  cırcır böceğimidir ağustos böceğimidir kafa ağrıtmaktan başka birşeyleri yok tamam yaratan yaratmış ama paso kuru gürültü arkadaş cırcır cır çatlayıp ölsünler şuan bulundugum yerde var ölmesini bekliorum güneş biran önce yaksada bu gerizekalı hayvanı öldürse kafa ağrıtmaktan başka birşeye benzemiorlar

 6. memet dedi ki:

  karıncaya hep kıl olurdum şimdi iyice kıllandım,yıllarca toprağın altında kal sonra çiftlşip öle bir de yiyecek stoklayacaksın var mı öle yağma:)eşek karınca komşun çıkmış gelmiş senden yiyecek istiyor bir de nasihat ediyr çakl vermeyeceksen verme ne artislik yapıyosun hayvanlık öldü mü hep:)

 7. cır cır böceği dedi ki:

  ağustos böceği ile cırcır böceği aynı şey mi? koskoca internette bulamadıktan sonra nerede arayacam.ooooffffffffffffffff! offfff.

 8. mustafa sahan dedi ki:

  ben agustos böcegini degil onun sesini cok severin cünkü yaz aylarinda agacin gölgesinde kestirirken agustos böceginin o muhtesem konserini dinlemek insana nekadar huzur verdigini bilemezsiniz firsati olanlara tavsiye ederim.

 9. Gökhan dedi ki:

  cok seven warsa gelsın bızim ewde uc tane war nerde olduklarını bulamıyoruz sadece seslerı gelıyor delırecem az kaldı 3 aydır cıyak cıyak beynımın etını yedıler ALLAH askına o kadar sewıyorsunuz gelın ewınıze goturun bunları :D adres:harclık tokı tuncelıye gelın seslerınden hangı ewde oldugunu bulursunuz zaten :p

 10. askaslan dedi ki:

  şuan bu saatte onun çıkardığı sesten uyuyamıyorum nasıl susturacam bilgisi olan varmı

 11. dersimli dedi ki:

  muthis bir durusu var agustos boceginin

 12. Halil dedi ki:

  Kendisi şu an misafirimiz sağolsun uyutmuyor..

 13. pervin şengün dedi ki:

  Rabbim ne güzel nede büyüleyici özellikli yaratttığının elbette faydası vardır faydası olmayan şeyleri asla yaratmamıştır.Baksanıza AĞUSTOS böcekleri, niçin sürekli yaz aylarında öterler? helede öğle saat! insana nasılda uyku ve rehavet gelir elbette vardır bunun bir hikmeti.Açıkcası ben çok sever ve özellikle ağaçlara bakarım acaba görebilirmiyim diye :))sesleri insana nasıl huzur veriyor vede dinledikçe Rabbim’e şükrediyorum.

 14. hulu dedi ki:

  Yasadigim belde zeytinlik ve camlik.

 15. hulu dedi ki:

  Yasadigimiz yer zeytinlik ve camlik.Bu mevsimde balkonda oturduğumuzda sohbet imkanimiz pek olmuyor.agustos böcekleri el birliğiyle konser veriyorlar cunku))burada başka bir müziğe gerek yok.Onlari cook seviyoruz yaradandan oturu)))
  07.07.2013
  Not. Bizim burdakiler biraz erken uyandi galiba henüz ağustos gelmeden otuyorlar.

 16. ŞÜKRAN dedi ki:

  Dün akşam ne ben ne eşim uyuyamadık yatak odamıza bir ağustos böceği girmiş çıkaramıyoruz.Acaba nekadar yaşar bunlar diye baktım eyva kine eyvah 4 yılmış biz ne yapacağız öldürmekte istemiyorum.

  1. Anonim dedi ki:

   Kaç yaşında diye sor?Erkenmisin?

 17. ağostos böceğini çok seviyoruz. dedi ki:

  bizim evde şu anda misafir kendisi çok güzel ötüyor bizde oldukça mutluyuz papağnla arkadaş oldular.

 18. doğukan dedi ki:

  bence dışı iyrenç ama en önemlisi iç güzelliktir

 19. GLADYATÖR dedi ki:

  ÇOK ETKİLEYİCİ!!!!!!!!

 20. asede dedi ki:

  katılıyorum ALLAH herkese hidayet versin

 21. Ayşe dedi ki:

  Ağustos böceği… Sesi o kadar büyüleyici ki,bana ilham veriyor. O sesi gecenin ikisinde duyup hakkında yazı yazmışlığım var

 22. Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan. dedi ki:

  Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan.

 23. kral john dedi ki:

  çok güzel

 24. kral john dedi ki:

  haha çok güzel bööööööööööööööööööööö :(

 25. ABDURRAHMAN dedi ki:

  Özür dilerim arkadaşlar .yukarıdaki yazıları okumamıştım .BENİ bağışlayın

 26. ABDURRAHMAN dedi ki:

  yorumunuzu bekliyorum.

 27. ABDURRAHMAN dedi ki:

  Ağustosböceğini severim AMA çıkardığı sesi sevmiyorom…

 28. ağustos böceğine inat karınca dedi ki:

  Eşimin ismini ağustos böceği koymuştum hatta öyleki ceptelde öyle kayıtlı çünkü yaz boyu iş yok diye yattı.şimdi hayali işlerle uğraşıp yine yaz gibi yatıyor.artık eşime yeni isim bulmalıyım.affet ağustos böceği tek suçun eşleşmeden sonra ölmekmiş.oda Allahın hikmetlerinden biri suç değil bir denge sadece

 29. Harika Hayvanlar dedi ki:

  Bu küçücük hayvanın ne kadar büyük özellikleri var böyle. Biyoloji dersimden performans ödevim vardı ve sayenizde bu hayvan hakkında bir çok bilgi edindim. Ağustos böceği mucizevi bir hayvan.

 30. Ben Ağustos Böceklerini Çok Seviyorum dedi ki:

  Ağustos aylarının en sevdiğim hayvanı desem yeridir. Bu muhteşem hayvanı görmek için ağustos ayını sabırsıklıkla bekliyorum.

 31. Muhteşem bir hayvan dedi ki:

  Bizleri yoktan var eden yaradan yüce Allaha binlerce kez senalar olsun. Bu muhteşem doğayı ne güzel bir denge üzerine kurmuş. Şu kadarcık ağustos Böceğine bile ne müthiş özellikler vermiş. Bu hayvanları, bu doğayı görüpte inanmamak nasıl bir gaflet olabilir.

BİR YORUM YAZ