Futbol Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Futbol el dışında vücut, ayak ve kafa vuruşlarıyla topu rakip kaleye sokmayı amaçlayan ve onbir kişilik iki takım arasında oynanan spor dalı. Ortaçağ’dan beri İngiltere ve Fransa’da, topa elle de vurularak oynanan bir oyun günümüzdeki futbolun atasıdır.

Bu eski oyun rugby adıyla bugün de oynanır. XIX. yy’da yavaş yavaş rugby’den ayrılan futbolun kuralları. 1863′de Londra’da kurulan Futbol Derneğince belirlendi. Bu kuralar pek az değişiklikle günümüzde de uygulanır. Oyun alanı genişliği 45-90 m. uzunluğu 90-120 m. arasında değişen bir dikdörtgendir. Karşılıklı kısa kenarların ortasında birer kale yer alır.

Kale; 7,32 m aralıkla dikilmiş iki direğin 2,44 m yükseklikte yatay bir üçüncü direk ile birleştirilmesinden oluşur. Kalenin ardındaki file, direklere ve yere tutturulur. Futbol karşılaşmalarında, her iki takım bir kaleci olmak üzere ll’er o-yuncudan oluşur. Bir takım, resmi karşılaşmalarda en çok 2 o-yuncu değiştirebilir. Değiştirilen oyuncu yeniden oyuna giremez. Karşılaşma sırasında her takımın futbolcuları farklı renk forma giyerler ve formaların ardında numaralar bulunur.

Her karşılaşma, 45′er dakikalık iki devre halinde 90 dakikadır. Top deri ya da uygun görülen herhangi bir maddeden yapılır. Ağırlığı en az 396 gr, en çok 452 gr; çevresi en az 68 cm, en çok 71 cm olmalıdır. Karşılaşma sırasında top kaleci dışında bir o-yuncu tarafından el yada kol ile atılmamak, taşınmamak ya da kasıtlı olarak itilmemek koşulu ile tümüyle kale direkleri arasından ve üst direğin altından kale çizgisini geçerse gol olur. Daha çok sayıda gol atan takım karşılaşmayı kazanır.

Taç atışı dışında hiç bir oyuncu ellerini kullanarak topla oynayamaz. Kaleci ise yalnız kendi ceza alanı içinde topu elle tutabilir. Top, kale ya da taç çizgisini havadan ya da yerden tümüyle geçmişse ya da oyun hakem tarafından durdurulmuşsa oyun dışında sayılır ve çeşitli biçimlerde oyuna sokulur. Taş atışı, topun havadan yada yerden oyun alanının yan çizgilerini tamamen geçerek dışarı çıkması durumunda yapılır. Taç atışını topu dışarı atan takımın karşısındaki takım oyuncularından biri kullanır.

Atışı kullanan oyuncu topu iki eli ile başının üzerinden aşırarak oyun alanına sokar. Bu sırada oyuncunun ayakları alanın dışında olmalıdır. Taç atışında doğrudan gol olmaz. Köşe vuruşunda (korner); top son olarak, savunma yapan takımın oyuncularından birine değerek kale çizgisinden dışarı çıkarsa, karşı takım oyuncularından biri topun dışarı çıktığı taraftaki köşeden topu ayağıyla oyuna sokar. Korner atışında doğrudan gol olabilir.

Kaleci atışında; kaleci, kalesine gönderilen topu tuttuktan sonra eliyle savurarak ya da ayağı ile vurarak oyuna sokar. Kale vuruşu (aut); atak yapan takım topu kale çizgisinin dışına çıkarırsa sovunma yapan takımın kalecisi ya da bir diğer oyuncusu ceza alanı içinden ayağıyla vurarak topu oyuna sokar.

Ofsayt durumu (offside); karşı kaleye atak yapan takımın bir oyuncusu topsuz olarak, kale çizgisine, savunma yapan takımın en az iki oyuncusundan daha yakın bulunuyorsa, bu oyuncu ofsayt durumundadır. Top savunmadaki takıma geçer. Fauller ve uygunsuz hareketler direkt ve endirekt serbest vuruşlarla cezalandırılır. Direkt vuruşlarda oyuncu doğrudan gol atabilir.

Endirekt vuruşta ise, gol olabilmesi için topun ikinci bir oyuncuya değmesi gerekir. Her iki vuruşun geçerli olması için, top hareketsizken vurmak zorunludur. Direkt serbest vuruşlarda topun 9,15 m önünde rakip oyuncular bir baraj oluşturabilirler. Direkt serbest vuruşla cezalandırılan hareketler; karşı oyuncuya çelme takmak, vurmak, ilmek ve üzerine sıçramak. Endirekt vuruşla cezalandırılan hareketler; karşı oyuncuya topsuz durumda faul yapmak, kaleciye yüklenmek, topla tehlikeli bi-çimde oynamak, zaman geçirmek, ofsayt durumuna girmek, hakemin kararlarına karşı gelmek, hava toplarına çıkarken rakip oyuncudan destek almak.

Ceza vuruşu (penaltı); kalenin hemen önünde, 16.47 m gc liğinde 40 m. uzunluğunda dikdörtgen biçimindeki ; alanında, atak yapan takı: oyuncularından biri faulle du rulursa, atak yapan takım naltı kazanır ve topu, kal: 11 m. önündeki penaltı n tasından direkt vuruşla kulk Penaltı atışı sırasında c alanında her iki takımdan, naltıyı kullanan ve rakip ka dışında hiç bir futbolcu bul maz.

Atışı yapan oyuncu t vurduktan sonra, top hiçbir el değmeden ikinci bir vuruş yı maz. Futbol karşılaşmaları yan ve bir orta hakem tarafın; yönetilir. Yan hakemler orta kemi kurallara uyulup uyulmac konusunda uyarırlar. Orta hake ler uyanlara uyup uymamaı serbesttir. Hemen tüm dür. ülkelerinde futbol karşılaşınal lig adı verilen guruplarda c zenlenir. Uluslararası alanda Dünya Kupası, Avrupa Kupası gibi büyük turnuvalar yapılır.
“Futbol Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir Nedir Vikipedi” için 83 cevap               

 1. bence daha fazla bilgi verin

 2. daha az bilgi verin ama daha çok resim verin

 3. Atışı yapan oyuncu t vurduktan sonra, top hiçbir el değmeden ikinci bir vuruş yı maz. Futbol karşılaşmaları yan ve bir orta hakem tarafın; yönetilir. Yan hakemler orta kemi kurallara uyulup uyulmac konusunda uyarırlar. Orta hake ler uyanlara uyup uymamaı serbesttir. Hemen tüm dür. ülkelerinde futbol karşılaşınal lig adı verilen guruplarda c zenlenir. Uluslararası alanda Dünya Kupası, Avrupa Kupası gibi büyük turnuvalar yapılır

  burda ne demek istediğiniz gerçekten belli değil ..

 4. bence çok iyi bir araştırma çok tenişkür ederiz

 5. bu böyle olmamalı .Daha fazla bilgi olmalı.Eğer 1 takımda kaç kişinin olduğu bilinmezse bu site boş

 6. bnce nur dedi gibi resim verin nurcum azbilgi versede olmaz bnce kısa yazın

 7. slm niye takım sayısınıverdiler didarcım iyi oku (:

 8. Daha az bilgi ve .Daha çok resim

 9. ya sadece bu kadarmı terim var allahalla

 10. futbolda daha çok terim var bu sayfada eksik

 11. Anlamıyorum !!!!

 12. çok uzun olmuş özetini yapın şunun

 13. bence ana kuralları daha kısa ve öz verin

 14. yorumumu lüütfen değerlendirin

 15. bu nebiçim birşey bunu indirmeye çalışsan hafıza dolar

 16. çok faydalandım ödevim için :D teşekkürler

 17. tşkr

 18. didar sen galiba tammamını okumadın her takımda 11 kişi olur diye yazıyor

 19. arkadaşlar ben sizi anlayamıyorum daha uzun olanlar var siz niye sıkıntı yapıyorsunu futbolun ana kurallarını açık ve net bir şekilde uzatmadan yazılmış bence gayet normal siz anormal

 20. ben futbolun alasını bilirim ama burdaki bazı şeyler benim bildiğim gibi değil

 21. Ben futbolun alasını bilirim

  ama burda hepsini yamamış ve
  çok saçma yazmış ben beğenmedim.

 22. bu sitede hiçbir şey öğrenemedim daha iyi ve nasıl oynandığı anlatılmalı zaten bunu öğrenmek için bu siteye giriyoruz…

 23. teşekkürler kim yapmışsa elinize sağlık çünkü: ödevden 100den 5 alcam

 24. bence gayet iyi çok teşekkür ederım ödevim için çok faydalı oldu :D

 25. çok güzel ha

 26. futbolda bu kadar mı terim var bence daha cok olması gerek güzel aciklamışlar ama eksik

 27. daha fazla ayrıntı olsun bnce

 28. daha fazla bilgi olsun

 29. bence güzel olmuş özetini çıkardım ben

 30. çok güzel olmuş ama uzun yazmuş özetini çıkardım ben

 31. ben tam bana uygun istedem 1 tane değil 2 tane yazarım

 32. ben beğendim yani cok güzel ben futbolu iyi bilirim

 33. çok güzel olmuş

 34. harika ya

 35. ben de beğendim ama futbolu sevmem ki ödevim icin süper oldu

 36. oha ya kısa ve öz istedik performans yapıyoz el insaf ya beni öldürecek misiniz kardeşimmmmmmmmmmmmmmmm

 37. ben bu konu hakkında şunu söliyim çok uzun

 38. futbolda hücumve savunmayıdaanlatırmısınız çoook acil lütfen

 39. kısaltmalarda birşey anladıysam arap olayım

 40. hic bisey anlamadım kısaltmalarda

 41. güzel olmuş ama yzı eksıklığı wr bırz.

 42. insaf ya robot da deyiliz ki çocuğuz biz 2 sayfa tutuyo resim de yok hocalar bakar not verir bizim canımız çıkıyor

 43. cok guzelll bndeee bunu istemistim uzun olmasini cunku uzun istıyolar offff

 44. resim koysalardı iyi olurdu ama yazısıs guzel :D

 45. Futbol, dünyada en yaygın takım sporudur. Başta Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere hemen tüm ülkelerde çok sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi
  tarafından izlenir. İngilizce football’dan türetilen futbol, “ayak topu” anlamına gelir.

  Futbol yetişkinler arasında olduğu kadar çocuklar arasında da yaygın bir spordur.Daha ilkçağlarda futbolu andıran oyunlar oynandığı bilinmektedir. Avrupa’da İÖ 3. yüzyılda Romalılarca yaygınlaştırılan bir oyun futbola çok benziyordu. Bu oyun bugünkü futbolun öncüsü sayılır. Bu eski Roma oyunu Fransa’da öylesine sevilmişti ki, karşılaşmalar kentler arasında çatışmaya bile yol açmıştı. Bundan dolayı bu oyun 10. yüzyılda yasaklandı.

  Günümüzde oynanan futbol, İngiltere’de 19. yüzyılın sonlarında kurallara bağlandı. 1863′te Kanada’da kurulan Futbol Birliği bu kuralları belirledi.İlk takım ise Sheffield FC oldu. Oyunda sert, acımasız ve kırıcı hareketler yasaklandı. Bu anlayışı sürdürenler ise, futbolun değişik biçimi sayılan rugby’yi geliştirdiler. Futbol, 19. yüzyılın sonlarında İngiltere’den Avrupa’ya yayıldı. Kısa bir süre içinde de dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spor haline geldi. 1904′te Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) *kuruldu. FIFA’nın yönetiminde 1930’da ilk Dünya Kupası karşılaşmalarını düzenledi.

  Bu nasıl arkadaslar ???

 46. cok güzel

 47. çok kötü br site ödevim vardı h.ç birşey öğrenmedim ve çok uzun

 48. oha bu ne ya.

 49. bana göre çok uzun ama ödev için süper

 50. olum bu ne … ben kısa istedimmmm

 51. bunlar herkesin bildiği şeyler başka şeyler koyarsanız iyi olur

 52. çok iyi anlat mış ama futboldan nefret ediyorum

 53. yavvv çok uzun biz de insanız yani ya doğru deilmi şu ödev yazıların hiç sevmiyorum (sinir oluyom) :(

 54. çok iyi karadeniz fırtınası

 55. çok iyi ve güzel çok lazımdı saolun uzun olması da iyi oldu :D

 56. briaz uzun delmi laaa

 57. resim sanatır

 58. saolun ben 5.sınıf öğrencisiym bedenden ödewim wardı saolun tşk.. :) :) :)

 59. düşüncem yok

 60. 1.futbol güzeldir
  2.gs aşkı vazgeçilmez

 61. ben fener bahçeli değilim

 62. biraz uzun ama yenede ödevim için yardımcı oldu yyyyyyyyaaaaaaannnniiiii çoook güzel ama futbolun içinde galatasarayın adı geçince daha güzel ooluyor

 63. ellerinize saglik guzel olmus

 64. çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun

 65. güzel ama fazla
  kaçmış

 66. Düğme futbolunu duydunuz mu

 67. arkadaşlar ben italyan bence çok güzel bilgiler var

 68. Bizce hem resim hemde bdaha çokbilgi verilmeli

 69. teşşekürler ama fazla uzun olmuş kıasa birşeyler yzsanız

 70. bune lan. Cok. Uzun.

 71. cok guzeL Ama biraz uzUn

 72. futbol oynamayı çoooooook severim , yazı yazmayıda severim ama buna oha derim…

 73. teşekkürler çok güzel olmuş elinize salık elleriniz dert görmesin

 74. çok azmış daha fazlası yok mu acaba

 75. çok azmış daha fazlası yok mu

 76. Vaay be abi bilmediğimiz neler varmış yaaaaaâaaaaa

 77. Şunu okurken soy ismimiz aynı ya bir an kardeşiymiş gibi hissediim

 78. benim adım engin soyadım gezmiş çok güzel yazmışsınız elinize salık

 79. süper yan

 80. ÇK FAZLA KISALTIN RE

 81. çok uzun ama yinede güzel

 82. çok gzl ama biraz uzn

 83. Kısa olsa daha iyi olurdu

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın