DOLAR: 2.93 TL
EURO: 3.30 TL

Futbol Nedir Nasıl Oynanır Kuralları Nelerdir Nedir Vikipedi

24 Kasım 2011
3.308 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar


Futbol el dışında vücut, ayak ve kafa vuruşlarıyla topu rakip kaleye sokmayı amaçlayan ve onbir kişilik iki takım arasında oynanan spor dalı. Ortaçağ’dan beri İngiltere ve Fransa’da, topa elle de vurularak oynanan bir oyun günümüzdeki futbolun atasıdır.

Bu eski oyun rugby adıyla bugün de oynanır. XIX. yy’da yavaş yavaş rugby’den ayrılan futbolun kuralları. 1863’de Londra’da kurulan Futbol Derneğince belirlendi. Bu kuralar pek az değişiklikle günümüzde de uygulanır. Oyun alanı genişliği 45-90 m. uzunluğu 90-120 m. arasında değişen bir dikdörtgendir. Karşılıklı kısa kenarların ortasında birer kale yer alır.

Kale; 7,32 m aralıkla dikilmiş iki direğin 2,44 m yükseklikte yatay bir üçüncü direk ile birleştirilmesinden oluşur. Kalenin ardındaki file, direklere ve yere tutturulur. Futbol karşılaşmalarında, her iki takım bir kaleci olmak üzere ll’er o-yuncudan oluşur. Bir takım, resmi karşılaşmalarda en çok 2 o-yuncu değiştirebilir. Değiştirilen oyuncu yeniden oyuna giremez. Karşılaşma sırasında her takımın futbolcuları farklı renk forma giyerler ve formaların ardında numaralar bulunur.

Her karşılaşma, 45’er dakikalık iki devre halinde 90 dakikadır. Top deri ya da uygun görülen herhangi bir maddeden yapılır. Ağırlığı en az 396 gr, en çok 452 gr; çevresi en az 68 cm, en çok 71 cm olmalıdır. Karşılaşma sırasında top kaleci dışında bir o-yuncu tarafından el yada kol ile atılmamak, taşınmamak ya da kasıtlı olarak itilmemek koşulu ile tümüyle kale direkleri arasından ve üst direğin altından kale çizgisini geçerse gol olur. Daha çok sayıda gol atan takım karşılaşmayı kazanır.

Taç atışı dışında hiç bir oyuncu ellerini kullanarak topla oynayamaz. Kaleci ise yalnız kendi ceza alanı içinde topu elle tutabilir. Top, kale ya da taç çizgisini havadan ya da yerden tümüyle geçmişse ya da oyun hakem tarafından durdurulmuşsa oyun dışında sayılır ve çeşitli biçimlerde oyuna sokulur. Taş atışı, topun havadan yada yerden oyun alanının yan çizgilerini tamamen geçerek dışarı çıkması durumunda yapılır. Taç atışını topu dışarı atan takımın karşısındaki takım oyuncularından biri kullanır.

Atışı kullanan oyuncu topu iki eli ile başının üzerinden aşırarak oyun alanına sokar. Bu sırada oyuncunun ayakları alanın dışında olmalıdır. Taç atışında doğrudan gol olmaz. Köşe vuruşunda (korner); top son olarak, savunma yapan takımın oyuncularından birine değerek kale çizgisinden dışarı çıkarsa, karşı takım oyuncularından biri topun dışarı çıktığı taraftaki köşeden topu ayağıyla oyuna sokar. Korner atışında doğrudan gol olabilir.

Kaleci atışında; kaleci, kalesine gönderilen topu tuttuktan sonra eliyle savurarak ya da ayağı ile vurarak oyuna sokar. Kale vuruşu (aut); atak yapan takım topu kale çizgisinin dışına çıkarırsa sovunma yapan takımın kalecisi ya da bir diğer oyuncusu ceza alanı içinden ayağıyla vurarak topu oyuna sokar.

Ofsayt durumu (offside); karşı kaleye atak yapan takımın bir oyuncusu topsuz olarak, kale çizgisine, savunma yapan takımın en az iki oyuncusundan daha yakın bulunuyorsa, bu oyuncu ofsayt durumundadır. Top savunmadaki takıma geçer. Fauller ve uygunsuz hareketler direkt ve endirekt serbest vuruşlarla cezalandırılır. Direkt vuruşlarda oyuncu doğrudan gol atabilir.

Endirekt vuruşta ise, gol olabilmesi için topun ikinci bir oyuncuya değmesi gerekir. Her iki vuruşun geçerli olması için, top hareketsizken vurmak zorunludur. Direkt serbest vuruşlarda topun 9,15 m önünde rakip oyuncular bir baraj oluşturabilirler. Direkt serbest vuruşla cezalandırılan hareketler; karşı oyuncuya çelme takmak, vurmak, ilmek ve üzerine sıçramak. Endirekt vuruşla cezalandırılan hareketler; karşı oyuncuya topsuz durumda faul yapmak, kaleciye yüklenmek, topla tehlikeli bi-çimde oynamak, zaman geçirmek, ofsayt durumuna girmek, hakemin kararlarına karşı gelmek, hava toplarına çıkarken rakip oyuncudan destek almak.

Ceza vuruşu (penaltı); kalenin hemen önünde, 16.47 m gc liğinde 40 m. uzunluğunda dikdörtgen biçimindeki ; alanında, atak yapan takı: oyuncularından biri faulle du rulursa, atak yapan takım naltı kazanır ve topu, kal: 11 m. önündeki penaltı n tasından direkt vuruşla kulk Penaltı atışı sırasında c alanında her iki takımdan, naltıyı kullanan ve rakip ka dışında hiç bir futbolcu bul maz.

Atışı yapan oyuncu t vurduktan sonra, top hiçbir el değmeden ikinci bir vuruş yı maz. Futbol karşılaşmaları yan ve bir orta hakem tarafın; yönetilir. Yan hakemler orta kemi kurallara uyulup uyulmac konusunda uyarırlar. Orta hake ler uyanlara uyup uymamaı serbesttir. Hemen tüm dür. ülkelerinde futbol karşılaşınal lig adı verilen guruplarda c zenlenir. Uluslararası alanda Dünya Kupası, Avrupa Kupası gibi büyük turnuvalar yapılır.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. hasret diyor ki:

  bence daha fazla bilgi verin

 2. nur diyor ki diyor ki:

  daha az bilgi verin ama daha çok resim verin

 3. emre diyor ki:

  Atışı yapan oyuncu t vurduktan sonra, top hiçbir el değmeden ikinci bir vuruş yı maz. Futbol karşılaşmaları yan ve bir orta hakem tarafın; yönetilir. Yan hakemler orta kemi kurallara uyulup uyulmac konusunda uyarırlar. Orta hake ler uyanlara uyup uymamaı serbesttir. Hemen tüm dür. ülkelerinde futbol karşılaşınal lig adı verilen guruplarda c zenlenir. Uluslararası alanda Dünya Kupası, Avrupa Kupası gibi büyük turnuvalar yapılır

  burda ne demek istediğiniz gerçekten belli değil ..

 4. tuğçe diyor ki:

  bence çok iyi bir araştırma çok tenişkür ederiz

 5. didar diyor ki:

  bu böyle olmamalı .Daha fazla bilgi olmalı.Eğer 1 takımda kaç kişinin olduğu bilinmezse bu site boş

 6. seraxd kinqdewil diyor ki:

  bnce nur dedi gibi resim verin nurcum azbilgi versede olmaz bnce kısa yazın

 7. seraxd kinqdewil diyor ki:

  slm niye takım sayısınıverdiler didarcım iyi oku (:

 8. mert diyor ki:

  Daha az bilgi ve .Daha çok resim

 9. qualet diyor ki:

  ya sadece bu kadarmı terim var allahalla

 10. maraşlı diyor ki:

  futbolda daha çok terim var bu sayfada eksik

 11. Ömer diyor ki:

  Anlamıyorum !!!!

 12. sena diyor ki:

  çok uzun olmuş özetini yapın şunun

 13. kartal diyorki diyor ki:

  bence ana kuralları daha kısa ve öz verin

 14. kartal diyorki diyor ki:

  yorumumu lüütfen değerlendirin

 15. bekchy diyorki diyor ki:

  bu nebiçim birşey bunu indirmeye çalışsan hafıza dolar

 16. eray diyor ki:

  çok faydalandım ödevim için :D teşekkürler

 17. selin diyor ki:

  didar sen galiba tammamını okumadın her takımda 11 kişi olur diye yazıyor

 18. selin diyor ki:

  arkadaşlar ben sizi anlayamıyorum daha uzun olanlar var siz niye sıkıntı yapıyorsunu futbolun ana kurallarını açık ve net bir şekilde uzatmadan yazılmış bence gayet normal siz anormal

 19. gfhdgdb diyor ki:

  ben futbolun alasını bilirim ama burdaki bazı şeyler benim bildiğim gibi değil

 20. gfhdgdb diyor ki:

  Ben futbolun alasını bilirim

  ama burda hepsini yamamış ve
  çok saçma yazmış ben beğenmedim.

 21. sanane diyor ki:

  bu sitede hiçbir şey öğrenemedim daha iyi ve nasıl oynandığı anlatılmalı zaten bunu öğrenmek için bu siteye giriyoruz…

 22. ahmet can diyor ki:

  teşekkürler kim yapmışsa elinize sağlık çünkü: ödevden 100den 5 alcam

 23. asena diyor ki:

  bence gayet iyi çok teşekkür ederım ödevim için çok faydalı oldu :D

 24. gizem diyor ki:

  çok güzel ha

 25. ab diyor ki:

  futbolda bu kadar mı terim var bence daha cok olması gerek güzel aciklamışlar ama eksik

 26. Anonim diyor ki:

  daha fazla ayrıntı olsun bnce

 27. özge diyor ki:

  daha fazla bilgi olsun

 28. omer diyor ki:

  bence güzel olmuş özetini çıkardım ben

 29. ömer diyor ki:

  çok güzel olmuş ama uzun yazmuş özetini çıkardım ben

 30. umut diyor ki:

  ben tam bana uygun istedem 1 tane değil 2 tane yazarım

 31. umut diyor ki:

  ben beğendim yani cok güzel ben futbolu iyi bilirim

 32. zeliha diyor ki:

  çok güzel olmuş

 33. zeliha diyor ki:

  harika ya

 34. yurda diyor ki:

  ben de beğendim ama futbolu sevmem ki ödevim icin süper oldu

 35. ali diyor ki:

  oha ya kısa ve öz istedik performans yapıyoz el insaf ya beni öldürecek misiniz kardeşimmmmmmmmmmmmmmmm

 36. ali diyor ki:

  ben bu konu hakkında şunu söliyim çok uzun

 37. ebru diyor ki:

  futbolda hücumve savunmayıdaanlatırmısınız çoook acil lütfen

 38. Anonim diyor ki:

  kısaltmalarda birşey anladıysam arap olayım

 39. mall diyor ki:

  hic bisey anlamadım kısaltmalarda

 40. zübeyde diyor ki:

  güzel olmuş ama yzı eksıklığı wr bırz.

 41. zeynep diyor ki:

  insaf ya robot da deyiliz ki çocuğuz biz 2 sayfa tutuyo resim de yok hocalar bakar not verir bizim canımız çıkıyor

 42. fener diyor ki:

  cok guzelll bndeee bunu istemistim uzun olmasini cunku uzun istıyolar offff

 43. fener diyor ki:

  resim koysalardı iyi olurdu ama yazısıs guzel :D

 44. fener diyor ki:

  Futbol, dünyada en yaygın takım sporudur. Başta Avrupa ve Güney Amerika ülkeleri olmak üzere hemen tüm ülkelerde çok sevilir ve geniş bir izleyici kitlesi
  tarafından izlenir. İngilizce football’dan türetilen futbol, “ayak topu” anlamına gelir.

  Futbol yetişkinler arasında olduğu kadar çocuklar arasında da yaygın bir spordur.Daha ilkçağlarda futbolu andıran oyunlar oynandığı bilinmektedir. Avrupa’da İÖ 3. yüzyılda Romalılarca yaygınlaştırılan bir oyun futbola çok benziyordu. Bu oyun bugünkü futbolun öncüsü sayılır. Bu eski Roma oyunu Fransa’da öylesine sevilmişti ki, karşılaşmalar kentler arasında çatışmaya bile yol açmıştı. Bundan dolayı bu oyun 10. yüzyılda yasaklandı.

  Günümüzde oynanan futbol, İngiltere’de 19. yüzyılın sonlarında kurallara bağlandı. 1863’te Kanada’da kurulan Futbol Birliği bu kuralları belirledi.İlk takım ise Sheffield FC oldu. Oyunda sert, acımasız ve kırıcı hareketler yasaklandı. Bu anlayışı sürdürenler ise, futbolun değişik biçimi sayılan rugby’yi geliştirdiler. Futbol, 19. yüzyılın sonlarında İngiltere’den Avrupa’ya yayıldı. Kısa bir süre içinde de dünyanın birçok ülkesinde oynanan bir spor haline geldi. 1904’te Uluslararası Futbol Federasyonu (FIFA) *kuruldu. FIFA’nın yönetiminde 1930’da ilk Dünya Kupası karşılaşmalarını düzenledi.

  Bu nasıl arkadaslar ???

  1. Esra diyor ki diyor ki:

   iyi

 45. bayram baba diyor ki:

  cok güzel

 46. 33333333333333333 diyor ki:

  çok kötü br site ödevim vardı h.ç birşey öğrenmedim ve çok uzun

 47. emin diyor ki:

  oha bu ne ya.

 48. selim gündüz diyor ki:

  bana göre çok uzun ama ödev için süper

 49. yemek diyor ki:

  olum bu ne … ben kısa istedimmmm

 50. dilan diyor ki:

  bunlar herkesin bildiği şeyler başka şeyler koyarsanız iyi olur

 51. ela altındağ diyor ki:

  çok iyi anlat mış ama futboldan nefret ediyorum

 52. metin diyor ki:

  yavvv çok uzun biz de insanız yani ya doğru deilmi şu ödev yazıların hiç sevmiyorum (sinir oluyom) :(

 53. miraç diyor ki:

  çok iyi karadeniz fırtınası

 54. muhammed diyor ki:

  çok iyi ve güzel çok lazımdı saolun uzun olması da iyi oldu :D

 55. muhumuh diyor ki:

  briaz uzun delmi laaa

 56. kljkjljipşjk diyor ki:

  resim sanatır

 57. leyna diyor ki:

  saolun ben 5.sınıf öğrencisiym bedenden ödewim wardı saolun tşk.. :) :) :)

 58. tuna diyor ki:

  düşüncem yok

 59. galatasaray aşkı diyor ki:

  1.futbol güzeldir
  2.gs aşkı vazgeçilmez

 60. şişi diyor ki:

  ben fener bahçeli değilim

 61. hazal diyor ki:

  biraz uzun ama yenede ödevim için yardımcı oldu yyyyyyyyaaaaaaannnniiiii çoook güzel ama futbolun içinde galatasarayın adı geçince daha güzel ooluyor

 62. bir dost diyor ki:

  ellerinize saglik guzel olmus

 63. erdem diyor ki:

  çoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooook uzun

 64. karima diyor ki:

  güzel ama fazla
  kaçmış

 65. alaz diyor ki:

  Düğme futbolunu duydunuz mu

 66. başak derin diyor ki:

  arkadaşlar ben italyan bence çok güzel bilgiler var

 67. AHMET VE HABİBE diyor ki:

  Bizce hem resim hemde bdaha çokbilgi verilmeli

 68. gs sevim diyor ki:

  teşşekürler ama fazla uzun olmuş kıasa birşeyler yzsanız

 69. Ahmet diyor ki:

  bune lan. Cok. Uzun.

 70. Ahmet diyor ki:

  cok guzeL Ama biraz uzUn

 71. tsli betül diyor ki:

  futbol oynamayı çoooooook severim , yazı yazmayıda severim ama buna oha derim…

 72. Anonim diyor ki:

  resim az…

 73. leyla diyor ki:

  resim yok ki…

 74. cimbom diyor ki:

  bence çok güzel ben 100 aldım.

 75. Fenerlibgenç diyor ki:

  tesekkürler sizin sayenizde yüz alabilirim

 76. sunay diyor ki:

  çok işime yaradı benim

 77. DanTE diyor ki:

  Bence iyiydi. Ama çok fazla yazıydı.

 78. ali diyor ki:

  cooooooooooooooooooooooooooooooook uzun lan

 79. osman diyor ki:

  teşekkürler çok güzel olmuş elinize salık elleriniz dert görmesin

 80. melek diyor ki:

  çok azmış daha fazlası yok mu acaba

 81. büşra diyor ki:

  çok azmış daha fazlası yok mu

 82. Su diyor ki:

  Vaay be abi bilmediğimiz neler varmış yaaaaaâaaaaa

 83. Sudem Avcıoğlu diyor ki:

  Şunu okurken soy ismimiz aynı ya bir an kardeşiymiş gibi hissediim

 84. merhaba benim adım engin soyadım gezmiş ben bu yeri sevdim bu yer bana futbolu daha yakından tanıttı . görüşürüz. diyor ki:

  benim adım engin soyadım gezmiş çok güzel yazmışsınız elinize salık

 85. Recep diyor ki:

  süper yan

 86. DİLAN diyor ki:

  ÇK FAZLA KISALTIN RE

 87. kumsal diyor ki:

  çok uzun ama yinede güzel

 88. kumsal diyor ki:

  çok gzl ama biraz uzn

 89. ege diyor ki:

  Kısa olsa daha iyi olurdu

 90. rümeysa diyor ki:

  cok güzel ama bırazcık uzuuuun olmuşşşşşşşşşşş……………

 91. ayşe diyor ki:

  istedigim cevaplar yok

 92. emin diyor ki:

  bence çok iyi oldu çünkü ödevim vardı:):):):):)

 93. emin diyor ki:

  çok gzl:):):)

 94. Anonim diyor ki:

  sağolun beden ödevim vardı

 95. zeyzey diyor ki:

  gayet güzel ama daha az bilgi ve genel bilgiler içerikli olmalı :)

 96. furkan sonuk diyor ki:

  bence futbolun kuraları cok burda fazla vermemış

 97. mehmet diyor ki:

  çok işime yaradı

 98. beyza diyor ki:

  çok uzun ya hepsini özeetleyip yazsanız birde kurallar olsa süper bir sayfa olurmuş

Yorum Yaz


Yukarı Çık