DOLAR: 2.91 TL
EURO: 3.26 TL

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Nedir Vikipedi

24 Kasım 2011
1.695 kez görüntülendi

Sponsorlu Bağlantılar


Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 23 Nisan 1920’de yeni Türk Devleti kurulunca, sağlık hizmetleri devlet hizmeti olarak ele alındı ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kuruldu. Böylece sağlık ve sosyal yardım işleri devlet bünyesinde toplanmış oldu.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1923 yılında sağlık hizmetleri ülke genelinde yaygınlaştırılırken, ilk yıllarda koruyucu hekimliğe önem verildi. 1924’te alınan bir kararla Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da örnek hastaneler yaptırıldı. Bu hastanelere bulunduğu ilin adı ile birlikte Numune Hastanesi adları verildi. 1930 yılında çıkarılan Umumî Hıfzısıhha Kanunu’nda koruyucu sağlık hizmetleri yönünde önemli düzenlemeler yapıldı. Ülkenin her yerinde yeni hastaneler ve dispanserler açıldı. 

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1933’te açılan İstanbul Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesinin eğitim programlarının geliştirilmesine önem verildi. Kolera, veba, tifo, çiçek, kızamık, menenjit, verem ve sıtma gibi birçok bulaşıcı hastalıklara karşı sistemli bir mücadele başlatılarak bu hastalıkların sağlık kuruluşlarına bildirilmeleri zorunluluğu getirildi. Bu hastalıkların tedavisinin parasız yapılabilmesi için kararlar ve tedbirler alındı. Ankara’da açılan Hıfzısıhha Enstitüsü’nde üretilen aşılar bütün yurda dağıtıldı.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Sınırlarda sağlık kontrolleri artırılarak bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmemesi için tedbirler alındı. Bataklıklar kurutuldu. Kızılay teşkilatı devletin desteği ve halkın bağışlarıyla güçlendirildi. Bu sayede Kızılay, daha çok kişiye yardım etme olanağını elde etti. Böylece sağlık hizmetlerini üstlenen devlet, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren sağlık alanında birçok başarı elde etti.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

 1. seda diyor ki:

  biraz daha bilgi olsa iyi olurdu

 2. Anonim diyor ki:

  daha fazla bilgi lütfen haşim ünal yozgat sarıkaya

 3. pofuduk diyor ki:

  biraz daha az yazaydınız daha ii olurdu ççok yazmışşınız Allah razı olsun

 4. salim diyor ki:

  özet yaparsanız iyi olur adana karataşşşşşşşşşşşşşşş

  mmmmmeeeeessssiiiiii

 5. Anonim diyor ki:

  kısaltın

 6. inimom diyor ki:

  Daha fazla yokmuuu

 7. burak diyor ki:

  detaylı bilgi olsa daha iyi olurdu bence

 8. Anonim diyor ki:

  bencede detaylı bir bilgi verilmeliydi

 9. senoş diyor ki:

  daha fazla bilgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.

 10. senoş diyor ki:

  daha fazla detaylı anlatımlı daha geniş düşünceli olsa daha iyi olurdu.

 11. rana diyor ki:

  detaylı olsaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 12. sinem diyor ki:

  daha fazla yorum yokmu acabaaaaaaaaaaaa

Yorum Yaz


Yukarı Çık