Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Nedir Vikipedi

 • 24 Kasım 2011
 • 2.354 kez görüntülendi.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 23 Nisan 1920’de yeni Türk Devleti kurulunca, sağlık hizmetleri devlet hizmeti olarak ele alındı ve Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığı kuruldu. Böylece sağlık ve sosyal yardım işleri devlet bünyesinde toplanmış oldu.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1923 yılında sağlık hizmetleri ülke genelinde yaygınlaştırılırken, ilk yıllarda koruyucu hekimliğe önem verildi. 1924’te alınan bir kararla Ankara, İstanbul, Sivas, Trabzon, Erzurum ve Diyarbakır’da örnek hastaneler yaptırıldı. Bu hastanelere bulunduğu ilin adı ile birlikte Numune Hastanesi adları verildi. 1930 yılında çıkarılan Umumî Hıfzısıhha Kanunu’nda koruyucu sağlık hizmetleri yönünde önemli düzenlemeler yapıldı. Ülkenin her yerinde yeni hastaneler ve dispanserler açıldı. 

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler 1933’te açılan İstanbul Üniversitesi bünyesindeki tıp fakültesinin eğitim programlarının geliştirilmesine önem verildi. Kolera, veba, tifo, çiçek, kızamık, menenjit, verem ve sıtma gibi birçok bulaşıcı hastalıklara karşı sistemli bir mücadele başlatılarak bu hastalıkların sağlık kuruluşlarına bildirilmeleri zorunluluğu getirildi. Bu hastalıkların tedavisinin parasız yapılabilmesi için kararlar ve tedbirler alındı. Ankara’da açılan Hıfzısıhha Enstitüsü’nde üretilen aşılar bütün yurda dağıtıldı.

Atatürkün Sağlık Alanında Yaptığı Yenilikler Sınırlarda sağlık kontrolleri artırılarak bulaşıcı hastalıkların ülkeye girmemesi için tedbirler alındı. Bataklıklar kurutuldu. Kızılay teşkilatı devletin desteği ve halkın bağışlarıyla güçlendirildi. Bu sayede Kızılay, daha çok kişiye yardım etme olanağını elde etti. Böylece sağlık hizmetlerini üstlenen devlet, Cumhuriyet’in ilk yıllarından itibaren sağlık alanında birçok başarı elde etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. Anonim diyor ki:

  Bence yeterince uzun olmuş.

 2. Anonim diyor ki:

  daha fazla bilgi olsaydı iyi olacaktı

 3. sinem diyor ki:

  daha fazla yorum yokmu acabaaaaaaaaaaaa

 4. rana diyor ki:

  detaylı olsaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

 5. senoş diyor ki:

  daha fazla detaylı anlatımlı daha geniş düşünceli olsa daha iyi olurdu.

 6. senoş diyor ki:

  daha fazla bilgiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii istiyorummmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm.

 7. Anonim diyor ki:

  bencede detaylı bir bilgi verilmeliydi

 8. burak diyor ki:

  detaylı bilgi olsa daha iyi olurdu bence

 9. inimom diyor ki:

  Daha fazla yokmuuu

 10. Anonim diyor ki:

  kısaltın

 11. salim diyor ki:

  özet yaparsanız iyi olur adana karataşşşşşşşşşşşşşşş

  mmmmmeeeeessssiiiiii

 12. pofuduk diyor ki:

  biraz daha az yazaydınız daha ii olurdu ççok yazmışşınız Allah razı olsun

 13. Anonim diyor ki:

  daha fazla bilgi lütfen haşim ünal yozgat sarıkaya

 14. seda diyor ki:

  biraz daha bilgi olsa iyi olurdu

BİR YORUM YAZ