Ad Kavmi ve Neden Helak Oldu Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


Hud aleyhisselamın peygamber olarak gönderildiği ve isyanları yüzünden rüzgarla helak edilen kavim. Bu kavim, Nuh aleyhisselamın oğullarından Sam’ın torunlarından Ad’ın neslidir. Yaşadıkları yer Ahkaf diyarı olup, Yemen’de Aden ile Umman arasındadır. Bu bölgeye Şihr de denilmiştir.

Nuh aleyhisselam zamanındaki tufandan sonra gemide bulunup kurtulanlar değişik bölgelerde yerleşip çoğaldılar. Ad kavmi de kendi arasında yirmi üç kabileden meydana gelen büyük bir Arap kavmi idi. Ad kavminin insanları, iri cüsseli, uzun boylu, kuvvetli, tuttuğunu koparan uzun ömürlü kimselerdi. Yaşadıkları bölgenin toprağı çok verimli, yağmuru boldu. Her taraf yemyeşil, bağlar, bahçeler, pınarlar, akarsular ile kaplı olan yerler "İrem Bağları" diye tanınmıştı.

Bu kavim büyük kayaları yontarak direk ve bu direkler üzerine çok gösterişli binalar yaptılar. Yaşadıkları bölgede her taraf akıl almaz süslere, göz kamaştıran güzelliklere sahipti.

Nuh aleyhisselam zamanındaki tufandan sekiz asır gibi bir zaman aradan geçmesi sebebiyle tufanı görüp, ibret alanlar ve bunları nesillere anlatanlar çoktan vefat etmişlerdi. Ad kavmi insanları sıhhatlerine, kuvvetlerine, zenginliklerine ve servetlerine bakarak her geçen gün kibirleniyor, büyükleniyor, taşkınlıklarını artırıyordu. Onların bu halleri Kur’an-ı kerimde mealen şöyle bildirilmektedir: "Yer yüzünde haksız yere büyüklük tasladılar ve bizden daha kuvvetli kim var (olabilir) ki dediler." (Fussilet suresi: 15)

Gün geçtikçe azan Ad kavmi, nihayet Samed, Samud, Sada ve Heba adlı putlara tapmaya başladılar. Bağ, bahçe, tarla, hayvan, mahsul ve nesillerinde şaşılacak bir bereket vardı. Dünya nimetleri bakımından ulaşılması arzu edilen her şeye kavuşmuş olmaları, tamamen azmalarına sebep oldu. Zulüm ve işkenceye başladılar. Etraflarındaki kabilelere, zayıf ve kimsesizlere ağır zulümler yapıyorlardı. Zavallı kimseleri yüksek binalardan atmaktan zevk alıyorlardı.

Ad kavmi, bu azgın haldeyken, Allahü teala onlara ebedi seadet yolunu göstermek için Hud aleyhisselamı peygamber olarak gönderdi. Elli seneden fazla bir zaman bu kavmi imana çağırdı. Bu azgın kavmi Hud aleyhisselam devamlı Müslüman olmaya davet ettiği halde iman etmeye yanaşmadılar. İman edenler de korkularından imanlarını açıklayamadılar. Bunun üzerine kendilerine ağır azab geleceğini ve helak edileceklerini söyledi. Yine inanmayıp alay ettiler.

Nihayet gelecek olan azabın işaretleri görülmeye başladı. Üç sene yağmur yağmadı. Pınarlar kuruyup ağaçlar sararıp soldu. Meşhur İrem Bağları yok oldu. Hayvanlar susuzluktan telef oldu. İnsanlar da bir yudum suya, bir lokma ekmeğe muhtaç duruma düştüler. Devamlı bunaltıcı ve kuru bir rüzgar esiyordu. Tozdan göz gözü görmüyordu. Hud aleyhisselam ise onları durmadan iman etmeye davet ediyordu. Fakat inatlarından vaz geçmiyorlardı. Kadınları da kısırlaşıp hiç çocuk doğmaz oldu. Şiddetli kuraklık dört sene devam etti.

Bundan sonra kendilerini helak eden azab geldi. Bir gün yurtları üzerinde her tarafı kaplayan siyah bir bulut göründü. Yağmur geliyor zannettiler. Hud aleyhisselam durumu bildirip tekrar imana davet etti ise de kabul etmediler. Buluttan şiddetli bir rüzgar esmeye başladı. Korkunç bir uğultusu ve dayanılmaz bir soğuğu vardı. Rüzgar estikçe şiddetlendi. İnsanları tutundukları taş ve ağaçlarla birlikte göklere fırlatıyor, sonra da bırakıveriyordu. Havada adeta saman çöpleri gibi savruluyorlardı. Azgın Ad kavminin insanları param parça oldu.

Yerleri yurtları yıkılıp harabe halini aldı. Sonra da fırtına onların ölülerini süpürüp denize attı. Bu rüzgar, Kur’an-ı kerimde rih-i akim, sarsar, azab-ı elim ve atiye olarak bildirilmektedir. Kur’an-ı kerimde mealen; "Hud (aleyhisselam) ve dinde ona tabi olanları rahmetimizle kurtardık. Bizim ayetlerimizi tekzib edip (yalanlayıp) mü’min olmayanların ise silsile ve köklerini kestik." buyruldu (A’raf suresi: 72). Hud aleyhisselam, iman edenlerle birlikte Mekke’ye gitti. Bunlara "Ad-ı uhra" (ikinci Ad) denilmiştir.


“Ad Kavmi ve Neden Helak Oldu Nedir Vikipedi” için 27 cevap

 1. Amoni dedi ki:

  Arkadaşlar çok güzel kim yazdıysa ellerine sağlık gerçekten müthiş

 2. fatih yildirim dedi ki:

  Pardon necati yazdim ama yalnis olmus.sozlerim sana meryem kardeşim

 3. fatih yildirim dedi ki:

  Necati kardes yanlissin cunku ahir zamanda isa peygamber ve mehdi as gelecek bilgin olsun

 4. Seyit dedi ki:

  ALLAh sonumuzu hayırlı eylesin. ad kavmi helak olmuş! ALLAH ol der olur!!!

 5. sanene dedi ki:

  en büyük BJK

 6. merve altun dedi ki:

  NECATİ KARTAL kardeşim söylediklerinde tamamen haklısın bizim ülkemizde olan rezillik cinayetler helak olan kavimlerde yaşanmış fakatt kötülerin cezalandırılması için mutlaka bir peygamber gelmesi gerekiyor günümüzde peygamber gelmediği içinde isteyen istediği şekilde at koşturuyor yani bize mucize olması imkansız çünkü peygamberler birdaha gelmicek malesef kaderine küs : ))

 7. tugrul dedi ki:

  rabbim bizleri ıslah eylesin

 8. Anonim dedi ki:

  olmaz

 9. Anonim dedi ki:

  hüseyin

 10. murat dedi ki:

  Yüce Yaradanımız Peygamber Efendimizin Duası’nı kabul buyurmasaydı bizim yaptıklarımızın yanında helak olan kavimlerin yaptıkları HİÇ gelirdi.ALLAH (c.c) hepimizin sonunu hayırlara vesile getirir İnşallah.AMİN.

 11. çorum mustafa dedi ki:

  sadece türkiye değil bütün dünyada taşkınlık hayasızlık daha sayamıcağım bir sürü şeyler…allah sonumuzu hayır etsin..

 12. caner dedi ki:

  necati kartal yukarıdaki yazıyı bir daha okuyunuz. Kavimdeki insanlar gizli ibadet ediyorlar zulmden korktukları için. bugun sen ibadet için camiye gittiğinde hangi insan ailene çocuklarına zulm etti. Günümüzün teknolojisiyle bu tür azgınlıklar olacak atmosfer de bozukluk tabiatın değişmesi teknolojinin getirdiği rehavet ve savaşlar. bunlar kur’anda yazan şeyler. sen sen ol attığın adıma dikkat et kalbini kötüleme. şunu benden çok sizler iyi biliyorsunuz ki kötüler cezasız asla kalmayacaktır iyilik yada kötülük sana kalmış kendini ona gore yönetmelisin. saygılar

 13. yavuz meuz dedi ki:

  Allah biz diger milletimizi korusun

 14. fatma dedi ki:

  şeytana uymamak için cahil olmamak lazım bilinçli olmak gerek

 15. m.mavi dedi ki:

  Rabbim azgınlıktan taşkınlıktan sabırsızlıktan şükürsüzlükten bizleri muhafaza etsin

 16. emre dedi ki:

  Okuyoruz biliyoruz olanlarida olucaklarida ama birturlu seytanin yolundan sapmiyoruz allah hepimize dogru. Yoldan ayirmasin insallah

 17. tuba dedi ki:

  necati kardeşime öyle cok katılıyorumki bütün kavimlerin ortak bir nesli olmuşuz pompei halkı gibi şehvet ve yemeğe düşkün lut kavmi gibi eşcinsel ad kavmi gibi gösteriş delisi olmuşuz onlar yine iyi kurtulmuş Rabbim sonumuzu hayır etsin insallah….

 18. samet dedi ki:

  esra arkadasima katiliyorum hersey peygamber efendimiz (S.A.V)yuzu suyu hurmetine bu dunya hala ayakta..ANLAYANA

 19. omer dedi ki:

  Ikı cıhan gunesı (a.s.v.) Geldıkten sonra helak olmak kaldırıldı sukurler olsun

 20. sevcan dedi ki:

  galiba bizde böyle olcaz

 21. TUĞBA 02/03/2013 dedi ki:

  ALLAH RAZI OLSUN

 22. sır dedi ki:

  teşekkürler allah razı olsun

 23. emel dedi ki:

  çaalışmalarınızdan çok faydaladım allah razı olsün

  ,

 24. NECATİ KARTAL dedi ki:

  BIZ AHLAKSIZ. BIR ULKENUN INSANLARIYIZ. AD KAVMIYLA HIC BIR FARKIMIZ YOK FUUŞ DESEN BIZDE FAILI BELI OLMIYAN CINAYETLR BIZDE HALKIN YUZSE DE SEKSENI AC YUZDE ONU AD KAVMINI BILE SOLAYAN PATRONLAR HOLDINKLER PAŞALAR BIZDE YOKSULUK YUZUNDEN COCUKLARINI OLDUREN AVRUPANIN AMERIKANIN.ZEVKU SEFA DUNYASINDA PARA HARCIYAN CZENGINLER KELLE BASINA ELI BIN LIRA PARA ODIYEN PASALAR BIZDE BU ULKEDE OLAN ZULUM LERIN YUZDE BIRI BILE AD KAVMINDE OLMAMISTIR.DEVLET ISTATIKLERINE GORE ULKEDE YASIYAN ERKEKLERIN YUZDE ATMISI HOMO OTUZ BIN KUSUR COCUK CALINMIS FUUS SEKTORUNE SATILMIS.ALLAH U TAALA AD KAVMINI HELAK ETI ACABA BU ZULUM VE AHLAKSIZ DEVLETI NI NEDEN YASATIYOR.

 25. Anonim dedi ki:

  Allah hayırlı kullarından olabilme yolunda hidayet nasip eylesin hepimize.

 26. esra dedi ki:

  bizim helak olmamamızın tek sebebi Peygamber Efendimizin (s.a.v) mübarek duasıdır. Allah sonumuzu hayır etsin.

 27. Anonim dedi ki:

  ALLAHIN RAHMETİ VE BEREKETİ MÛMİNLERİN ÜZERİNE OLSUN COK KORKUTUCU BİR SON İNŞALLAH BİZ ÖYLE BİR SONDAN UZAK OLURUZ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.