Spor Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir Vikipedi

Sponsorlu Bağlantılar


* Spor yaptıkça, akciğerlerdeki esneklik artar 

Esnek bir akciğer, her nefes alışımızda daha çok oksijen almamızı kolaylaştırır. Böylece, hücrelere daha çok oksijen ulaşabilir. Özellikle stresli durumlarda artan oksijen ihtiyacımızı karşılamak açısından, akciğerin, sistemimize destek verme kapasitesinin artması önemli ölçüde yardımcı olabilir.

* Düzenli spor yapan kişilerin dinlenme halindeki kalp atım hızı, spor yapmayan kişilere oranla daha düşüktür.

Düzenli spor yapan kişi, stres altındayken, kalp atışları spor yapmayan kişilerden daha düşük düzeyde kalır ve yavaş yavaş yükselir. Halbuki, vücudu hareketsizliğe alışmış bir kişinin kalp atışları aniden fırlayabilir. 

Birdenbire başlayan bir kavgada veya sinir bozucu bir haber aldığımızda, daha önceden sözü edilen adrenalin hormonları, bol miktarda serbest bırakılır. Bunun sonucunda, dinlenme halindeki kalp atım hızı yükselir. Kondisyonlu bir vücutta, adrenalin hormonlarının serbest bırakılma oranlarını denetim altına almak, dolayısıyla kalp temposunun iniş-çıkışlarının aşırıya kaçmamasını sağlamak kolaylaşır. 

Kalp atışlarının düşük kalabilmesinin önemi, özellikle bir şok anında fark edilebilir. Düşük kalp atışları, aniden çok yükselebilecek olan kalp atışları yüzünden gerçekleşebilecek bir kalp krizine karşı bir önlemdir.Ayrıca, kişi stres altındayken kalp atışları düşükse daha sakin kalabilir ve duygularını daha rahat kontrol altına alabilir. 

* Spor yaparken endorfin hormonları üretilir
Genellikle, yapmakta olduğumuz sporu en az 30 dakika devam ettirdikten sonra, endorfin hormonları salgılanır. Endorfinin vücuttaki işlevi morfine benzetilmektedir. Hem doğal bir ağrı kesici, hem de yatıştırıcı niteliği vardır.

* Yorucu ve stresli bir iş gününün sonunda spor yapmak, gün boyunca stresin yarattığı etkilerden arınmamıza yardımcı olur.
Stresli bir günü sonunda, vücutta büyük bir olasılıkla adrenalin hormonları birikecektir. Vücutta bu hormonlardan gereğinden fazla olduğu sürece rahat etmemiz ve sakin olmamız oldukça zordur. 

Yapılan araştırmalar, spor sonucunda hızlanmakta olan metabolizmanın, adrenalin hormonlarından daha çabuk kurtulmamızı sağladığını göstermektedir. Ayrıca, kişinin iş yerindeyken sinirlenmesine, üzülmesine yada endişe etmesine neden olan olayları aklından çıkarmasına yardımcı olabilir. Böylece, akşam yemeğinde de surat asmamış oluruz! 

Yarım saat spor yaptıktan sonra, vücudumuzda serbest bırakılmaya başlanan endorfin hormonları, daha önceden söz ettiğimiz gibi, bizi yatıştırır ve rahatlatır. Sağlık açısından bu, sinirlerimizi yatıştırmak için alabileceğimiz ilaçlardan çok daha mantıklı bir çözümdür.
Sporun, ilaçlardaki gibi sağlığımıza dokunabilecek hiçbir yan etkisi olmaması bir yana, artık hepimizin bildiği birçok yararı da vardır. Başka bir deyişle, hem ilaçlara olan bağımlılığımızın azalması, hem de vaktimizi iyi değerlendirmenin verebileceği haz duygusu, günün sonunda spora başvurmamız için yeterli nedenlerdir.

Sporun psikolojik yararları
*Kronik psikolojik stresin birikmesini önler
Bu tür stres hem tansiyon, hem de kalp rahatsızlıklarını artırabilecek risk faktörüdür.(55)

*Uykusuzluktan kurtulmamızı sağlar
Uykusuzluk çekmek, stresin neden olabileceği tipik sonuçlardan birisidir. Uykusuz kaldıkça, stresle baş edebilmemiz de zorlaşır. Düzenli spor yapmak, geceleri daha rahat uyumamızı sağlayarak uyku alışkanlığımızı normal akışına sokabilir.Uykumuzu almak, stresli durumlara karşı dayanıklı olmamıza yardımcı olur.

*Ruhsal açıdan bizi çok rahatlatır
İnsan spor yaparken problemlerini, dertlerini ve sıkıntılarını unutup, kısa bir süre için de olsa, yaptığı etkinliğe konsantre olur.Ayrıcai yararlı bir uğraş olduğu için, kişi kendisiyle gurur duymaya başlar. Sıkıntı, yerini başarı duygusuna bırakır. Spor yapmak özellikle, güvensizlikten veya boşluktan kaynaklanan stres ve bunalımdan kurtulmaya yardımcı olur.

*Futbol gibi bir takım sporu yapılıyorsa, kişi hem sosyal iletişim kurar, hem de ortak bir hedef için takımıyla birlikte mücadele verir.
Diğer takımı yenmek olan bu hedef gerçekleşirse, büyük bir heyecan, mutluluk, gurur ve başarının getirdiği duygular yaşanır. Şayet yenilgi ile sonuçlanacak olursa, bir sonraki maça kadar ortak bir hedef uğruna çalışmaya devam edilecektir. Kişi, tek başına yapılan sporlarda da kendine buna benzer hedefler koyabilir.
“Spor Yapmanın İnsan Sağlığına Faydaları Nedir Vikipedi” için 64 cevap               

 1. Harika Bir siteniz olduğunu belirtmeliyim. Spor ile ilgili olarak aradığım herşeyi buldum. Teşekkürler. Bol Bol spor yapalım arkadaşlar.

 2. çok teşekkür ederim beden eğitimi performans ödevim için çok yaradı

 3. çok gzl bir site bdn eğitimi performans ödevimi yapmış oldum birde faydalarını öğrendim

 4. harika bi siteymiş açıkçası çok beğendim

 5. hiç güzel bir site değil hiç beğendim oda olmDI BİDE roman YAZSAYDINIZ hikaye yazar gibi yazmışsınız

 6. çok güzel süper

 7. evet arkadaşlar

 8. bencede çok güzel, hepsini okudum

 9. çok teşekkürler ben özetini çıkarrak aldım performansım için çok işe yaradı ama maddeler halinde yazmanız daha iyi olabilirdi
  …..TEŞEKKÜRLER…….

 10. esim ve ben 41 yasindayiz,haftada 2 ya da 3 gun 2 ser saat spor yapiyoruz,yasam kalitemiz yukseldi,daha mutluyuz,sinirlerimizden agrilarimizdan ve de kilolarimizdan arindik,bol bol spor yapalim.

 11. bence bunlar güzel Meryem in dediği gibi olsaydı daha güzel olurdu inşallah 100 den 5 alırı

 12. spor çok önemlidir spor yapalım

 13. Kızlar hepimizi slm

 14. Bencede Çok FaydaLı Bir FaLiyet . Spor Yapıyorum . Biraz YoruLduğum İçin Çok Rahat Uyuyorum … Herkese Tavsiye Ederim …

 15. spersinizz

 16. süper bir hikaye yazmışsınız sitenizi çooooooooooook beyendim sizin sayenizde beden eğitimi ödevimi yaptım ttttteeeeeeşşşşşeeeekkkküüüürrrrrrllllleeeeerrr

 17. çoooooooook teşekkürler çok güzel yorum brğendim

 18. vikipedi sadece bu konuda değil her konuda bize yadım ediyor

 19. ABUDUK ZUBUDUK BİR SİTE

 20. beden eğitimi performas ödevi içn çok işe yarayıcı bişey herkese tavsiye ederim

 21. ÇOK GÜZEL BİLGİ

 22. Begendiğiniz için teşekkürler.Yakında daha çok şeyler ekleyeceğiz.

 23. beden eğiimi dersimde çok etkili oldu teşekkürler

 24. sitenizi çok beğendim

 25. çokkk teşekkkür ederim beden performansımı bitirdim….!

 26. bence çok güzel bilgi vermiş

 27. var ya bu site sayesinde bilim uygulamaları desinden geçtim iyki bu site varmışşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşşş

 28. çok güzel performnansımı bitirdim…………….

 29. güzelllll

 30. kit laaaaaaa

 31. mükemmelll vallla biti ya ödevim :))))

 32. çok güzel bilgiler var süper

 33. çok süpermiş

 34. vav çok mükemmel

 35. vaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaav beden performansını çabucak bitti

 36. ödevi yaptım yazıcı çalışmıyor

 37. bence harika bir site. spor konusu açıkça belirtilmiş.

 38. çok güzel bir site performan södevimi yaptım size teşekkürler

 39. ya bu cok uzunnnnnnn

 40. spor yaptıkça akciğerler,kaslar,beyin daha iyi olurlar ve vücudumuzla daha iyi geçiniriz

 41. daha kısa olsa çok mutlu olurum

 42. ben bunun hepsini yazcak mıyım

 43. bilgiler için teşekkürler . ödevimi sizin sayenizde yaptım

 44. spor yapmak çok sağlıklıdır fakat 20 yaş altı için spor yapmak iyi değildir 20 yaş altı için atletizm yüzme basketbol gibi sporlar çok sağlıklıdır 20 yaş üstü için futbol gibi sporlar sağlıklıdır

 45. …………TEŞEKKÜRLER…………. Çok güzeldi

 46. aynen benim istediğim gibi olmuş aslında benim aklımda bunun özeti vardı ve müthiş birşey bence araştırma buradan yapılmalı

 47. teşekkürler bu bilgiler ödevime yardımcı oldu…..

 48. Ödevim için çok güzel bilgiler buldum.teşşekkür ederim.

 49. Çok güzel bir site de

 50. çok doğru kendimizi korumak için çok iyi bir yazı vikipedi olmuş herkese tşk

 51. ben bunu performans amaçlı yaptım çok iii

 52. çok güzel bir siteniz var

 53. harika

 54. güzel bir spor gege

 55. bende çok beğendim

 56. çok güzel ödevime yardımcı olduu

 57. meryemsahraya katılıyom ben

 58. güzelmi,

 59. spor yapmak çok iyi bir şey çünkü hormonlarımız güçleniyor

 60. Güzel.

 61. çok bilgi öğrendim…

 62. çok güzel olmuş.Öğretmenin bana 100 verdi

 63. teşekkürler

 64. hiç beğenmedim

Lütfen Sizde Konu Hakkında Yorum Yazın